- REKLAMA -

- REKLAMA -

TWOJE ŹRÓDŁO ZDROWYCH WIADOMOŚCI I INFORMACJI MEDYCZNYCH

Sepsa u dzieci

Sepsa, zarówno u dzieci jak i u dorosłych nie jest chorobą samą w sobie, a zespołem objawów, jakie obserwujemy w konsekwencji ogólnoustrojowej reakcji zapalnej wywołanej przez zakażenie. Najczęściej nasz układ immunologiczny jest w stanie opanować rozwijaj ący się stan zapalny, natomiast w sytuacji, gdy mechanizmy regulacyjne i obronne organizmu będą niewystarczające proces zapalny będzie dalej rozwijał się w sposób niekontrolowany, prowadząc do zaburzeń w funkcjonowaniu wielu narządów organizmu, a my będzie my zauważać kolejne objawy wpisujące się w obraz sepsy.

Najczęściej przyczyną takich zaburzeń są czynniki bakteryjne, u dzieci są one różne w każdej grupie wiekowej.
Zarówno czynniki etiologiczne, jak i objawy różnią się w zależności od wieku dziecka, nato miast podstawowe, najczęściej obserwowane w sepsie objawy to przede wszystkim gorączka (opisuje się również spadek temperatury <36 st.C, jednak jest to rzadka sytuacja w początkowej fazie infekcji), przyspieszona akcja serca (tu wartości uzależnione od wie ku dziecka), przyspieszony oddech bądź duszność, którą widzimy jako zaciąganie klatki piersiowej, wciąganie dołka nad mostkiem – pomiędzy obojczykami, ruch skrzydełek nosa. Bardzo ważna jest zmiana aktywności dziecka – znacznie zmniejszona aktywność, niechęć do zabawy, przesypianie większości czasu, odmawianie przyjmowania pokarmów i płynów , u noworodków niewybudzanie się do karmienia, czasem znaczne rozdrażnienie, nieutulony płacz, dziecko reagujące płaczem na dotyk.

Pamiętajmy, że u noworodków gorączka występuje bardzo rzadko, więc w tej grupie wiekowej objawem infekcji może być głównie
zmiana zachowania dziecka. W ciężkiej infekcji bardzo często widzimy również zmiany na skórze, która może być marmurkowata – jakbyśmy widzieli siateczkę naczyń pod skórą, blada czasem wręcz szara, z zasinieniem rąk, stóp i ich ochłodzeniem, szczególnie podczas narastania gorączki, z obecnością wybroczyn – drobnych czerwonych plamek, które nie znikają przy ucisku – co obserwujemy w sepsie meningokokowej. Tutaj ważna uwaga – sk órę dziecka oglądamy w całości, również pod pampersem, pod skarpetkami, gdzie mogą pojawić się pierwsze zmiany wybroczynowe, dlatego dziecko do badania zawsze rozbieramy całe. Najważniejsza jest całościowa ocena dziecka, pojedyncze objawy, które zostały w ymienione nie muszą świadczyć o sepsie – wiemy przecież, że większość infekcji wirusowych u dzieci przebiega z gorączką, a nie stanowią zagrożenia życia i często wymagają jedynie leczenia objawowego. Jednak dziecko, u którego zaobserwujemy ww.zmiany, wygląd a na chore w naszym odczuciu, mamy z nim utrudniony kontakt powinno być zbadane przez lekarza i mieć wykonane badania laboratoryjne, ponieważ najważniejszy w przypadku sepsy jest czas – leczenie musi być wdrożone jak najszybciej,
żeby zwiększyć szanse na po wodzenie terapii.

Leczenie polega na wdrożeniu antybiotykoterapii, która obejmie szerokie spektrum czynników chorobotwórczych – w kolejnym etapie może być ona zmieniana w zależności od uzyskanych wyników badań (posiewów, wymazów). Bardzo ważnym elementem je st również działanie objawowe, pomagające wyrównać zaburzenia, które powstały na skutek nieprawidłowego funkcjonowania różnych narządów w konsekwencji rozwijającej się sepsy.
Możemy znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania naszych dzieci stosując szczepien ia ochronne – te przeciwko Haemophilus influenzae typu B, pneumokokom oraz meningokokom zmniejszyły liczbę zachorowań na te infekcje, które były częstą przyczyną sepsy u dzieci. Ryzyka zachorowania nigdy nie zmniejszymy jednak do zera, więc ważna jest obser wacja naszych dzieci, ponieważ nasze spostrzeżenia są bardzo ważnym elementem diagnostycznym dla lekarzy pediatrów.

Klaudia Rybczyńska

rezydent pediatrii

PODOBNE ARTYKUŁY
- REKLAMA -

POPULARNE