- REKLAMA -

- REKLAMA -

TWOJE ŹRÓDŁO ZDROWYCH WIADOMOŚCI I INFORMACJI MEDYCZNYCH

Strona głównaProfilaktykaBadaniaBadanie jelita to najlepsza profilaktyka.

Badanie jelita to najlepsza profilaktyka.

Czy zabiegu kolonoskopii należy się bać?
Nie należy się bać tego typu zabiegów profilaktycznych. Jest to najlepszy sposób diagnostyki jelita grubego, zwłaszcza w przypadku groźnych chorób nowotworowych, które nie muszą dawać objawów. Badanie jest inwazyjne, instrumentalne, Kwalifikacja pacjenta jest zarówno chirurgiczna jak i anestezjologiczna. Jezeli to jest możliwe staramy się kwalifikację zakończyć na kilka dni przed planowanym zabiegiem. Pacjent otrzymuje dokładną instrukcję dotyczącą między innymi diety czy przyjmowanych leków. Pacjent jest zawsze poinformowany o różnych ryzykach, Należy pamiętać, że o wielu rzeczach dowiemy się dopiero w trakcie badania.

Jaki jest cel badania endoskopowego?
Celem badania jest dokładna diagnostyka jelita grubego. W przypadku wcześniejszych objawów w końcu poznamy przyczyny tych objawów. Każdy pacjent otrzymuje informację na temat swojego zdrowia, profilaktyki i ewentualnych zaleceń. Należy pamiętać, iż pomimo, że w tych czasach jest mnóstwo chorób nowotworowych, zmiana może mieć postać np. polipa, który jest uznawany przez medyków jako stan przednowotworowy. U 1/3 osób badanych badanie kończy się pobraniem wycinka albo usunięcia polipów.

Jak należy się przygotować do zabiegu endoskopii?
Cykle przygotowania zaczynają się od 3 do 7 dni. Przygotowanie do zabiegu kolonoskopii polega na zaleceniu odpowiedniej diety i oczywiście trzymaniu się jej oraz podaniu odpowiednich środków, które maja za zadanie zadziałać przeczyszczająco. Warunkiem rzetelnego wyniku badania jest dobre przygotowanie, gdyż źle oczyszczone jelito uniemożliwia tak naprawdę przeprowadzenie badania.

Klinikę Praxis zna chyba każdy w Koszalinie. Może kilka słów o klinice?
Działamy od 1993 roku. Zawsze najważniejsze dla nas jest dobro pacjenta i kadra medyczna. Stanowią ją wybitni specjaliści z określonych dziedzin wspierani przez doświadczony zespół pielęgniarski. Są to chirurdzy ogólni, ortopedzi, neurochirurdzy, urolodzy, anestezjolodzy. Mamy bardzo dobrze wyposażoną pracownię endoskopii wykonującą badania gastro i kolonoskopowe, oraz pracownię badań ultrasonograficznych w tym badań dopplerowskich. Lecznica wyposażona jest w stale unowocześniany sprzęt diagnostyczny, operacyjny i anestezjologiczny. Zajmujemy się leczeniem ambulatoryjnym i szpitalnym w zakresie chirurgii ogólnej, ortopedii, neurochirurgii, laryngologii, urologii i do niedawna ginekologii.

Jakie zabiegi najczęściej są wykonywane w Pana placówce?
Najczęstszymi zabiegami są: operacje żylaków, przepuklin, pęcherzyka żółciowego, ​żylaków odbytu, operacje paluchów koślawych, artroskopie kolana i barku, zespół cieśni nadgarstka, operacje dysków, operacje laryngologiczne zarówno u dzieci jak i dorosłych, operacje stulejki i inne.

Z dr Markiem Janusem, chirurgiem, właścicielem kliniki Praxis w Koszalinie rozmawiał Robert Szczepański.

PODOBNE ARTYKUŁY
- REKLAMA -

POPULARNE