Jeśli wydaje Ci się, że Twoje dziecko potrzebuje pomocy, a jego stan psychiczny przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu w życiu społecznym lub w edukacji, skorzystaj z pomocy specjalistów
Każdy ze specjalistów może pomóc w terapii Twojego dziecka. Lekarz psychiatra postawi diagnozę, zaleci psychoterapię lub farmakoterapię. Psycholog postawi diagnozę psychologiczną, oceni stan zdrowia i sporządzi plan terapeutyczny.
Leczenie psychiatryczne oraz leczenie uzależnień dzieci i młodzieży, odbywają się w trybach:
- ambulatoryjnym (porady lekarskie, psychologiczne lub sesje psychoterapeutyczne)
- środowiskowym (wizyty domowe lub środowiskowe)
- dziennym (opieka lekarska, zajęcia terapeutyczne oraz sesje psychoterapeutyczne zorganizowane w ramach leczenia, 3 godziny dziennie, 5 dni w tygodniu, przez określony czas)
- stacjonarnym (całodobowy pobyt w oddziale, hostelu, zakładzie opiekuńczo-leczniczym).
Jeżeli leczenie ambulatoryjne, środowiskowe lub dzienne nie przynoszą efektów terapeutycznych, pacjent jest kierowany na leczenie w trybie stacjonarnym. Wszystkie tryby uzupełniają się w leczeniu.
Każda z form leczenia pomaga dzieciom i młodzieży:
- doświadczającym sytuacji kryzysowych
- chorującym psychicznie lub
- uzależnionym.
Organizacja opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży w Polsce
Pomoc psychologiczna, psychoterapeutyczna i psychiatryczna dla dzieci i młodzieży udzielana jest na trzech tak zwanych poziomach referencyjnych, zgodnie z potrzebami pacjentów
Poziom referencyjny określa formę uzupełniającej się wzajemnie opieki, jaką może być objęty pacjent:
- I poziom – pomoc w warunkach ambulatoryjnych w poradni psychologicznej udzielana przez psychologów, psychoterapeutów, terapeutów środowiskowych
- II poziom – opieka dzienna lub w warunkach ambulatoryjnych w oddziale dziennym lub poradni zdrowia psychicznego pod kierunkiem lekarzy psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów i terapeutów zajęciowych
- III poziom – opieka w szpitalu, w stacjonarnym oddziale psychiatrycznym. Pomocy w nim udzielają lekarze psychiatrzy, psychologowie, psychoterapeuci, terapeuci zajęciowi.
W przypadku występowania niepokojących objawów związanych z problemami psychicznymi możesz skorzystać z pomocy zespołu lub ośrodka środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży – I poziom referencyjny. Świadczenia przeznaczone są dla dzieci oraz młodzieży do 21. roku życia, do ukończenia nauki w szkole ponadpodstawowej. Osoby poniżej 18. roku życia powinny mieć zgodę opiekuna prawnego na korzystanie ze świadczeń.
W zespole lub ośrodku możesz skorzystać z takich świadczeń, jak:
- porada psychologiczna diagnostyczna
- porada psychologiczna
- sesja psychoterapii indywidualnej
- sesja psychoterapii rodzinnej
- sesja psychoterapii grupowej
- sesja wsparcia psychospołecznego
- wizyta, porada domowa lub środowiskowa
- wizyta osoby prowadzącej terapię środowiskową.
Świadczenia realizowane są przez zespół specjalistów: psychologa, psychoterapeutę oraz terapeutę środowiskowego.
Do świadczeń realizowanych przez zespół lub ośrodek nie jest wymagane skierowanie.
Opieka w ramach I poziomu referencyjnego oparta jest przede wszystkim na realizacji świadczeń w środowisku. Z tego powodu zalecany jest wybór placówki jak najbliżej miejsca zamieszkania.
Źródło: Biuro Prasowe NFZ