- REKLAMA -

- REKLAMA -

TWOJE ŹRÓDŁO ZDROWYCH WIADOMOŚCI I INFORMACJI MEDYCZNYCH

Strona głównaAktualności z regionówWZO – ostatnim etapem modernizacji Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie

WZO – ostatnim etapem modernizacji Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie

Dobiega końca modernizacja Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Ostatnim etapem tego przedsięwzięcia jest Wielosalowy Zespół Operacyjny (WZO), który kosztował ponad 22 mln zł. Otwarcie WZO nastąpiło 16 grudnia tego roku.

Inwestycja, która trwała przez parę ostatnich lat, zaowocowała modernizacją oddziału Patologii Ciąży i Oddziału Noworodkowego, budową Pawilonu Internistycznego o powierzchni użytkowej 2857 metrów kwadratowych. Znajduje się tam oddział wewnętrzny C z pododdziałem diabetologii na 23 łóżka, neurologiczny z pododdziałem udarowym na 29 łóżek i oddział wewnętrzny B na 35 łóżek. Ostatnim etapem jest właśnie uruchomienie Wielosalowego Zespołu Operacyjnego. 

Wartość tego kilkuletniego procesu inwestycyjnego to prawie 60 milionów złotych – mówi Cezary Sołowij, rzecznik prasowy koszalińskiego szpitala. Ponad połowę, bo 32, 5 mln zł przekazano szpitalowi w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Pozostała kwota pochodziła z budżetu szpitala oraz z Urzędu Marszałkowskiego

WZO Sercem oddziałów 

Wielosalowy Zespół Operacyjny to miejsce w którym będą wykonywane zabiegi operacyjne planowe i nagłe w ramach całodobowego dyżuru. WZO jest sercem oddziałów zabiegowych, znajduje się na I i II piętrze nowego budynku w bezpośrednim kontakcie z oddziałami zabiegowymi. Jest on również połączony z pozostałymi budynkami szpitala, przy pomocy nadziemnych łączników. W budynku znajduje się aż 8 sal operacyjnych.

– Wielosalowy Zespół Operacyjny posiada dobre rozwiązania transportowe: dwie windy, chroniony jest śluzami dla pacjentów i personelu medycznego, ma oddzielny dostęp do części czystej i brudnej bloku. W części czystej bloku znajduje się na każdym piętrze sala pooperacyjna, tzw. sala wybudzeń na 6 łóżek. – mówi Andrzej Kondaszewski, Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie.

Sterylizatorania z systemem komputerowym

WZO połączony jest z nową centralną sterylizatornią, która znajduje się na parterze budynku. Funkcjonują tam dwie windy – czysta i brudna, co usprawni transport materiałów oraz narzędzi. – Obecnie jest to jedna z najnowocześniejszych placówek tego typu w Polsce – informuje Dyrektor szpitala – Wszystkie urządzenia i cały proces obróbki instrumentarium medycznego, będzie monitorowany systemem komputerowym. Stanowi to istotny element bezpieczeństwa epidemiologicznego pacjenta. 

Nowoczesne sale operacyjne 

Wielosalowy Zespół Operacyjny to nowoczesne sale operacyjne, które wyposażone są w równie nowoczesną aparaturę i sprzęt. Stoły operacyjne, pozwalają na ustawienie odpowiedniej pozycji pacjenta, potrzebnej do danego zabiegu. Nowe aparaty do znieczuleń, posiadają system monitorujący, umożliwiający bezpieczne, specjalistyczne wykonywanie zabiegów z chirurgii, chirurgii naczyniowej, neurochirurgii, urologii, chirurgii urazowej i ortopedyczne oraz laryngologii. W salach operacyjnych, działa nowoczesna klimatyzacja z laminarnym przepływem powietrza (bez mieszkania z powietrzem z otoczenia), co pozwala na uzyskanie powietrza sterylnego. Takie rozwiązanie spowodowało wysoki stopień bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego. 

Bezpieczeństwo i komfort dzięki WZO 

Powstanie Wielosalowego Zespołu Operacyjnego, to kolejny krok do zwiększenia komfortu pracy zespołów operacyjnych, a także operowanych pacjentów. Nowoczesne sale i aparatury spowodują wzrost bezpieczeństwa u pacjentów. Takie rozwiązanie umożliwi przeprowadzenie większej liczby operacji, a tym samym będzie większa dostępności do leczenia chirurgicznego. Dzięki WZO skróci się czas oczekiwania pacjentów.

PODOBNE ARTYKUŁY
- REKLAMA -

POPULARNE