- REKLAMA -

- REKLAMA -

TWOJE ŹRÓDŁO ZDROWYCH WIADOMOŚCI I INFORMACJI MEDYCZNYCH

Strona głównaBadaniaBadania prenatalne cz. II

Badania prenatalne cz. II

Przed miesiącem omówiliśmy ideę badań prenatalnych. Czas na szczegóły.

Badania prenatalne wykonuje się między 11, a skończonym 13 tygodniem ciąży. Badanie składa się z dwóch części: diagnostyki USG płodu oraz badań biochemicznych z krwi matki. Uzyskane wyniki wpisują się w protokół uwzględniający wiek matki i wiek ciąży. Na podstawie tych wyników szacowane jest ryzyko wystąpienia wad genetycznych płodu. 

Badania prenatalne może wykonywać jedynie lekarz posiadający certyfikat kompetencji nadany przez FMF (The Fetal Medicine Foundation) z siedzibą w Londynie. Lista lekarzy z Polski, którzy posiadają taki certyfikat dostępna jest na stronie: https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=1. Wraz z certyfikatem lekarz otrzymuje specjalny program do obliczania prawdopodobieństwa wystąpienia wad genetycznych płodu. Dzięki temu jesteśmy w stanie wyróżnić grupę pacjentek, które będą wymagały dalszej diagnostyki. Kolejny etap badań przebiega w specjalistycznych ośrodkach klinicznych. Polega na wykonaniu wczesnej amniopunkcji i badaniu genetycznym uzyskanego materiału. Uzyskany w ten sposób wynik jest ostateczny.

Podsumowując. Pierwszy etap badań prenatalnych powinien być wykonany przez lekarza, który posiada certyfikat FMF i współpracuje z laboratorium gdzie mogą być wykonane standaryzowane badania biochemiczne. 

lekarz ginekolog Andrzej Czyrniański

PODOBNE ARTYKUŁY
- REKLAMA -

POPULARNE