- REKLAMA -

- REKLAMA -

TWOJE ŹRÓDŁO ZDROWYCH WIADOMOŚCI I INFORMACJI MEDYCZNYCH

Strona głównaBadaniaCytologia i kolposkopia

Cytologia i kolposkopia

Cytologia jest metodą diagnostyczną, która polega na ocenie histopatologicznej pobranego i utrwalonego materiału komórkowego. 

Dzięki stosunkowo łatwej dostępności i powszechności badania w prosty sposób przyczynia się do zmniejszenia zachorowalności na raka szyjki macicy. Dostępność i powszechność decyduje o wysokiej skuteczności badań cytologicznych i aby była jak największa wymaga od pacjentek systematycznej kontroli ginekologicznej

Obecnie system  Bethesda 2001 jest obowiązującym w ocenie zmian szyjki macicy. Kwalifikuje preparaty cytologiczne na prawidłowe i nieprawidłowe. Nie każdy wynik nieprawidłowy świadczy o procesie nowotworowym. Preparaty nieprawidłowe, podlegają dalszej diagnostyce, ale w warunkach przyżyciowych tj. badaniem kolposkopowym. 

Podczas badania kolposkopowego ocenie podlega pod mikroskopem tarcza szyjki macicy. Z podejrzanych zmian pobiera się wycinki do badania histopatologicznego, na podstawie którego podejmowane są dalsze decyzje kliniczne.

Kolposkopia jest badaniem wysoko specjalistycznym, nadrzędnym dla wyniku cytologii – ale tylko wtedy gdy podczas kolposkopii pobiera się wycinki do badania histopatologicznego. 

Ważne jest aby systematycznie poddawać się badaniom profilaktycznym – a takim badaniem jest cytologia szyjki macicy, co w znacznym stopniu ogranicza zachorowalność raka szyjki macicy.

RS

PODOBNE ARTYKUŁY
- REKLAMA -

POPULARNE