Wytrysk przedwczesny (WP) definiowany jest jako „zaburzenie funkcji seksualnych u mężczyzn cechowane przez wytrysk występujący zawsze lub prawie zawsze przed lub w ciągu około minuty od penetracji pochwy. Dotyczy to również niemożność opóźnienia wytrysku podczas każdej lub prawie każdej penetracji pochwy. U młodszych mężczyzn ten problem seksuologiczny jest częstszy niż zaburzenia wzwodu, bo około 20 % mężczyzn cierpi z tego powodu, bez względu na wiek badanych.
Wytrysk przedwczesny dzielimy na pierwotny, występujący przez całe życie seksualne pacjenta, towarzyszący wszystkim lub prawie wszystkim stosunkom seksualnym, oraz wtórny wytrysk przedwczesny pojawiający się w pewnych okresach życia i związany ze zmianami partnerów, długą abstynencją seksualną, niektórymi chorobami, zaburzeniami emocjonalnymi i socjalnymi. Brak kontroli czasu do wystąpienia wytrysku wpływa negatywnie na związek, obniża poziom satysfakcji partnerki z życia erotycznego i z całego związku, u 40% mężczyzn wywołuje frustrację, u 30 % lęk, u 20 % na depresję. Połowa mężczyzn z przedwczesnym wytryskiem jest przekonana, że ich związek mógłby być bardziej udany, gdyby byli w stanie poprzez wydłużenie czasu do wytrysku, lepiej zaspokoić seksualnie swoje partnerki.
Pierwotny (trwający całe życie) wytrysk przedwczesny (WP) jest częściowo związany z psychiką a częściowo spowodowany (genetycznie) zaburzeniami receptorów serotoninowych i tzw. transportu zwrotnego serotoniny w synapsach w mózgu. Zmiany te mogą występować razem u tej samej osoby. Wcześniej zaburzenia wytrysku traktowano tylko jako problem psychologiczny i przez wiele lat leczono go za pomocą terapii behawioralnych ( ćwiczenia, rozpraszanie uwagi, masturbacja, używanie alkoholu). Nowoczesne leczenie tego problemu zdrowotnego uwzględnia stosowanie doustnych leków dostępnych wyłącznie na receptę, a także środków do stosowania miejscowego, które nakłada się bezpośrednio na żołądź i wędzidełko prącia. Ważne jest uzyskanie porady wykwalifikowanego lekarza i kupowanie zalecanych leków wyłącznie w aptece, unikanie „samoleczenia” według metod i porad sprzedawanych przez anonimowych „znawców” i dostawców internetowych. Rozmowy o problemach w życiu seksualnym są dla mężczyzn trudne, wywołują u pacjentów poczucie wstydu i zażenowania. Jednak w takich przypadkach tylko doświadczony i dyskretny terapeuta bez trudu porozmawia, wyjaśni, wspomoże i zastosuje skuteczne i racjonalne leczenie poprawiające standard życia i jakość związku partnerskiego, dając szansę na poprawę jakości współżycia płciowego.
RS