- REKLAMA -

- REKLAMA -

TWOJE ŹRÓDŁO ZDROWYCH WIADOMOŚCI I INFORMACJI MEDYCZNYCH

Strona głównaAktualnościPomorskie - przypominamy mieszkańcom o realizowanym na Pomorzu programie szczepień przeciw HPV dla ...

Pomorskie – przypominamy mieszkańcom o realizowanym na Pomorzu programie szczepień przeciw HPV dla dzieci i młodzieży.

Ponad 11 tysięcy kobiet oraz prawie 7 tysięcy mężczyzn skorzystało do tej pory na Pomorzu ze szczepień przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka. W całym kraju przeciw HPV zaszczepiło się ponad ćwierć miliona osób. Nasze województwo w statystykach ogólnokrajowych zajmuje szóste miejsce.

Przypomnijmy, że od 1 czerwca ubiegłego roku można bezpłatnie w ramach Powszechnego Programu Szczepień przeciw HPV zaszczepić dzieci w wieku 12 i 13 lat. Zapisując dziecko  w tym wieku na szczepienie można wybrać jedną z dwóch dostępnych szczepionek: 2-walentną Cervarix lub 
9-walentną Gardasil9. Natomiast od 2 września ubiegłego roku, po rozszerzeniu listy leków refundowanych, bezpłatnymi szczepieniami przeciw HPV objęte zostały również dzieci  i młodzież z przedziałów wiekowych od 9 do 11 roku życia oraz od 14-17 roku życia. Te młode osoby mogą jednak zostać objęte bezpłatnymi szczepieniami tylko 2-walenną szczepionką Cervarix po otrzymaniu przez lekarza e-recepty, którą rodzic powinien zrealizować w aptece, a następnie umówić się  na wykonanie szczepienia w wybranej przychodni POZ.

Powszechny Program Szczepień przeciw HPV realizuje założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Uzupełnia bezpłatny program szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży o szczepienie, które chroni przed chorobami wywołanymi przez HPV.

Szacuje się, że ponad 2,5 tys. kobiet w Polsce walczy z rakiem szyjki macicy, a  ponad połowa przegrywa tę walkę. Badania jednoznacznie pokazują, że skuteczność szczepień nastolatków jest największa, bo stosuje się je przed pierwszym kontaktem z wirusem. W przypadku szczepień 12- i 13-latków podawane są tylko dwie dawki szczepionki.

Szczepionka chroni przed zakażeniem HPV, czyli ludzkim wirusem brodawczaka, przenoszonego głównie drogą płciową. Zakażenia HPV dotyczą obu płci. HPV odpowiada za wszystkie zachorowania na raka szyjki macicy oraz inne typy nowotworów u kobiet i mężczyzn.

Polska wpisuje się w założenia WHO i stworzyła plan likwidacji raka szyjki macicy jako problemu zdrowia publicznego. W krajach, które wprowadziły szczepienia przeciw HPV, liczba zakażeń spadła nawet do 90%. Szczepiąc się kobieta zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy o blisko 70 procent.

Szczepionki przeciw HPV są bezpieczne, a funkcjonują na rynku już od 15 lat. Powszechne programy szczepień przeciw HPV realizowane są w ponad 120 krajach.

Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV w ramach programu wystarczy umówić wizytę w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej – mapa punktów szczepień dostępna pod linkiem https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienie-ktore-chroni-przed-rakiem#mapaHPV

lub skorzystać z infolinii +48 800 100 101 dostępnej w godzinach od 8.00-18.00. Możliwe jest również zapisanie dziecka na szczepienie za pośrednictwem internetowego konta pacjenta (IKP).

Dodam również, że szczepionka przeciw HPV jest bezpłatna i finansowana przez NFZ. Tu statystyki nie kłamią – wśród miliona kobiet zakażonych typem HPV wysoce rakotwórczym, u 8 tys. z nich dochodzi do rozwoju raka, a u 1,6 tys. kobiet rozwija się inwazyjna postać raka. Śmiertelność raka szyjki macicy oceniana jest na poziomie 50%.

Źródło: Pomorski OW NFZ

PODOBNE ARTYKUŁY
- REKLAMA -

POPULARNE