- REKLAMA -

- REKLAMA -

TWOJE ŹRÓDŁO ZDROWYCH WIADOMOŚCI I INFORMACJI MEDYCZNYCH

Strona głównaAktualnościNFZ - nowa funkcjonalność aplikacji mojeIKP

NFZ – nowa funkcjonalność aplikacji mojeIKP

NFZ poinformował o nowej funkcjonalności aplikacji mojeIKP, w której możemy bezpośrednio z telefonu wnioskować o kartę EKUZ lub Certyfikat Zastępujący Kartę EKUZ.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) potwierdza nasze prawo do leczenia w czasie wyjazdów za granicę do krajów Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii w przypadkach nagłych zachorowań i wypadków. 

Prawo do publicznych świadczeń zdrowotnych za granicą w nagłych sytuacjach, na zasadach obowiązujących tamtejszych obywateli, potwierdza też certyfikat zastępujący EKUZ. Od niedawna o wydanie EKUZ lub certyfikatu można złożyć wniosek korzystając z aplikacji mojeIKP.

Włączenie funkcji EKUZ do aplikacji mojeIKP umożliwia w przypadku wyjazdu bez karty wygenerowanie nawet za granicą certyfikatu zastępczego i przedstawieniu go z pomocą na przykład smartfona w placówce, do której zwróciliśmy się o pomoc medyczną. Taki certyfikat może być wystawiony także po skorzystaniu z pomocy medycznej lub leczenia. Pozwala to na uniknięcie kosztów, które pacjenci z Polski musieliby opłacić sami w przypadku braku EKUZ.  Dopiero po powrocie do kraju mogliby starać się o ich zwrot w NFZ. 

Aplikacja mojeIKP daje też możliwość złożenia wniosku o wydanie plastikowej karty, śledzenia przebiegu jej wydawania i wysyłki do wskazanego we wniosku miejsca. Może być nim miejsce zamieszkania lub lokalna placówka NFZ. W przypadku wydania karty termin jej ważności sprawdzić można w zakładce „ubezpieczenie zdrowotne za granicą”.

W odróżnieniu od certyfikatu na skutek braku międzynarodowych uzgodnień posługiwanie się podczas pobytu za granicą wersją elektroniczną EKUZ jest na razie niemożliwe.

W ubiegłym roku w placówkach NFZ na Pomorzu wydano blisko 130 tysięcy  EKUZ, w tym roku prawie 15 tysięcy mieszkańców naszego województwa skorzystało z takiej możliwości.

Poniżej prezentujemy w formie graficznej etapy postępowania  w przypadku składania wniosku o EKUZ lub certyfikat zastępczy z pomocą aplikacji mojeIKP.

PODOBNE ARTYKUŁY
- REKLAMA -

POPULARNE