- REKLAMA -

- REKLAMA -

TWOJE ŹRÓDŁO ZDROWYCH WIADOMOŚCI I INFORMACJI MEDYCZNYCH

Strona głównaSpecjalizacjaosteopatiaOsteopatia – nauka o diagnozowaniu

Osteopatia – nauka o diagnozowaniu

Osteopatia? To pan leczy osteoporozę? Nie proszę pani/pana odpowiadam. Tego akurat się nie leczy, ale diagnozuje dolegliwości. Taki schemat rozmowy prowadzę w swoim gabinecie codziennie.

Jest to jak najbardziej naturalne skoro na dzień dzisiejszy w Polsce jest tylko około 50 dyplomowanych osteopatów. Jak łatwo się domyśleć na świecie zawód ten jest o wiele bardziej znany i poważany. W tym krótkim artykule zamiast wymieniać, co dokładnie osteopata leczy postaram się nakreślić ideę osteopatii.

Osteopatia – cóż to jest

Osteopatia to nauka o diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń w obrębie narządu ruchu, w tym oczywiście bólu. Coraz częściej mówi się, że jest to składowa medycyny, brakujące ogniwo pomiędzy skalpelem, a lekami. Techniki przez nas stosowane przywracają ruchomość stawom, wspomagają procesy przeciw zapalne w tkankach miękkich organizmu (np. mięśnie, krążki międzykręgowe, ścięgna). Osteopata współpracuje z lekarzami wielu specjalności (ortopedia, reumatologia, neurologia), jak i rehabilitantami.

Kim jest osteopata

Osteopatię studiuje się 5 lat. W tym czasie prowadzone są zajęcia z niezwykle doświadczoną kadrą naukową, często autorytetami w swoich dziedzinach na skalę europejską. Oprócz poznawania technik manualnych, zdobywana jest szeroka wiedza medyczna wykładana przez lekarzy wielu specjalizacji. Kładziony jest bardzo duży nacisk na rzetelność zajęć. Wszystko po to, by osteopata mógł jak najlepiej pomóc pacjentowi, który często przychodzi do gabinetu” prosto z ulicy”. Już na pierwszej wizycie możemy określić czy pacjent będzie przez nas leczony czy powinien być odesłany do lekarza rodzinnego albo innego specjalisty. 

Nie mylić z kręgarzami

Podobnie jak lekarz, osteopata nim przystąpi do leczenia dokładnie bada pacjenta. Przeprowadza wywiad, ogląda badania obrazowe (rtg, usg, mr). Po wyeliminowaniu przeciwskazań, ustala miejsce i przyczynę dolegliwości bólowych zgłaszanych przez pacjenta. Osteopata leczy w oparciu o szeroki wachlarz technik manualnych. Techniki dobierane są do pacjenta, tak by leczenie było jak najbardziej skuteczne i bezpieczne. Zatem osteopatii nie należy kojarzyć z „kręgarzami”, masażystami, ani rehabilitantami. Jest to filozofia leczenia manualnego podparta rzetelną, merytoryczną wiedzą medyczną.

PODOBNE ARTYKUŁY
- REKLAMA -

POPULARNE