- REKLAMA -

- REKLAMA -

TWOJE ŹRÓDŁO ZDROWYCH WIADOMOŚCI I INFORMACJI MEDYCZNYCH

Strona głównaAktualnościPierwsze w Polsce centrum zdrowego starzenia

Pierwsze w Polsce centrum zdrowego starzenia

Nasz kraj jest jednym z najszybciej starzejących się w Europie. Szacuje się, że do 2035 roku liczba osób powyżej 65 roku życia będzie stanowiła ¼ społeczeństwa. Powyższy stan rzeczy wymaga sukcesywnego wprowadzenia szeregu usprawnień, aby poprawić życie seniorów.

Centrum Referencyjne powstanie w Łodzi. Jest tworzone jest przez Uniwersytet Medyczny, władze regionalne, miasto Łódź, szpital kliniczny im. Barlickiego, Instytut Medycyny Pracy, Klaster Żyjmy Zdrowiej oraz firmę Ericpol-Ericsson. W konkursie ogłoszonym przez Komisję Europejską projekt uzyskał dwie, na cztery możliwe, gwiazdki. Projekt ma za zadanie poprawę stanu zdrowia i jakości życia osób starszych oraz zapobieganie wykluczeniu ich z życia społecznego. Centrum referencyjne Europejskiego Partnerstwa działające na rzecz Aktywnego i Zdrowego Starzenia będzie zajmować się m.in. tworzeniem produktów dla osób starszych. Jest to jedyna w Polsce i jedna z 74 tego typu placówek w Europie. 

Oficjalne otwarcie nastąpi w grudniu, jednak ośrodek rozpoczął już działaność. Obecnie rozpoczęto współpracę z centrami referencyjnymi w Portugalii, Francji oraz we Włoszech. Współpraca z istniejącymi już placówkami pozwoli poprawić organizację, wykorzystać praktyki funkcjonujących centrów referencyjnych oraz uzyskać odpowiednie rozwiązania, które sprawdziły się w innych placówkach. W Polskim oddziale testowane będą innowacyjne metody diagnostyki chorób neurodegeneracyjnych. Placówka ma także na celu zwiększenie świadomości pacjentów, którzy opuszczają szpitale. Istotną kwestią jest, aby osoby starsze, po powrocie do swojego środowiska wiedziały jak postępować w nagłych przypadkach pogorszenia się stanu zdrowia.

Duży nacisk kładzie się na opiekę koordynowaną, która w Polsce jest na dość niskim poziomie. Opieka medyczna wciąż nastawiona jest głównie na leczenie chorób. Głównym celem Centrum Referencyjnego jest, aby jak najdłużej utrzymać pacjentów z dala od szpitali. Utrzymanie pacjenta jak najdłużej w jego naturalnym, komfortowym dla niego środowisku znacznie podnosi jakość jego życia.

MK

PODOBNE ARTYKUŁY
- REKLAMA -

POPULARNE