- REKLAMA -

- REKLAMA -

TWOJE ŹRÓDŁO ZDROWYCH WIADOMOŚCI I INFORMACJI MEDYCZNYCH

Strona głównaChorobaosteoporozaOsteoporoza – podstępny łamacz kości  

Osteoporoza – podstępny łamacz kości  

Osteoporoza to jedno z najczęstszych schorzeń współczesnego społeczeństwa. Początkowo nie ma żadnych zauważalnych objawów. Choć dotyka głównie osoby w wieku powyżej 60. roku życia, czynniki, które zwiększają jej ryzyko występują już od najmłodszych lat. Warto więc  dbać o ryzyko dostarczanie organizmowi składników odżywczych wzmacniających budowę kości jak najszybciej, by skutecznie bronić się przed osteoporozą. 

Z raportu z 2015 roku wynika, że  Polsce odsetek osób cierpiących na osteoporozę cały czas rośnie. Obecnie jest nią zagrożonych 40% kobiet i 13% mężczyzn po 50.roku życia. Zdarza się, jednak już zdecydowanie rzadziej, że  ta podstępna choroba polegająca na postępującym ubytku masy kostnej, czego efektem jest zwiększona podatność na złamania, atakuje i młode osoby. Złamania osteoporotyczne prowadzą często do niepełnosprawności i trwałych uszczerbków na zdrowiu. Osteoporoza jest uważana za schorzenie geriatryczne, natomiast właśnie we wczesnym dzieciństwie należy dopatrywać się źródła jej powstawania. 

Ciąża nie zwiększa ryzyka zachorowania na osteoporozę, jeżeli kobieta dostarcza swojemu organizmowi odpowiednie ilości składników odżywczych, w tym przede wszystkim wapnia. Zapotrzebowanie na ten pierwiastek wzrasta w II i III trymestrze. Warto więc zwiększyć spożywanie: mleka i przetworów mlecznych, w tym jogurtów naturalnych, maślanek, kefirów, serów białych i żółtych, a także jaj, ryb,  brokułów i migdałów. Kolejnym ważnym składnikiem jest witamina D, która bierze udział w regulacji wapniowo-fosforanowej i jest warunkiem prawidłowego wchłania wapnia do organizmu. Jej niedobory wpływają nie tylko na układ szkieletowy dziecka, ale i na utratę wapnia z kości ciężarnej. Witamina D jest syntetyzowana w skórze pod wpływem promieni UV oraz dostarczana w diecie bogatej w tłuste ryby, jaja i mleko.  Warto więc zwracać uwagę na codzienny jadłospis oraz uwzględnić w nim odpowiednią ilość produktów bogatych w białko, wapń i witaminę D, ponieważ prawidłowo zbilansowana dieta zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy, a połączona z aktywnością  fizyczną już od najmłodszych lat sprzyja budowaniu zdrowych, silnych kości. Dzięki temu szczytowa masa kostna, osiągana około trzydziestego roku życia, jest większa. (bw)

PODOBNE ARTYKUŁY
- REKLAMA -

POPULARNE