- REKLAMA -

- REKLAMA -

TWOJE ŹRÓDŁO ZDROWYCH WIADOMOŚCI I INFORMACJI MEDYCZNYCH

Strona głównaBadaniaProfilaktyka w walce z rakiem piersi

Profilaktyka w walce z rakiem piersi

15 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. To jeden z najczęściej występujących u kobiet nowotworów. Wczesne wykrycie nowotworu daje duże szanse na wyleczenie, dlatego tak istotne są profilaktyczne badania.

Wśród czynników ryzyka wymienia się występowanie raka piersi w rodzinie. Genetyczne obciążenia dotyczą szczególnie krewnych pierwszego stopnia (mama, córka, siostra). Ryzyko wzrasta wraz z wiekiem, szczególną uwagę na rutynowe badania powinny zwracać panie po 50 roku życia. Nie bez znaczenia jest również długa ekspozycja na estrogeny, w tym przyjmowanie leków hormonalnych, rozpoczęcie miesiączkowania przed 12 rokiem życia i przebyta menopauza po 55 roku życia. Wystąpienie nowotworu w przeszłości zwiększa ryzyko ponownego zachorowania aż 3-krotnie.

Guz może długo nie dawać dodatkowych objawów. Najczęściej wykrywany jest podczas samokontrolnego badania przez pacjentkę. Zmiany można wykryć również w obrazie mammograficznym lub usg. W niektórych przypadkach mogą wystąpić inne, niepokojące objawy. Do konsultacji u ginekologa lub onkologa powinny skłonić wyczuwalne guzki, zmarszczenia lub wciągnięcia skóry piersi, owrzodzenia skóry piersi, owrzodzenie, wyciągnięcie lub wyciek z brodawki, a także powiększenie węzłów pachowych lub nadobojczykowych.

Badania pozwalające na wykrycie zmian nowotworowych to mammografia, usg piersi oraz biopsja

Program wczesnego wykrywania raka piersi kierowany jest do kobiet 50-69 roku życia. Badania mammograficzne można wykonywać co 2 lata, lub  w szczególnych wskazaniach po upływie 12 miesięcyWarto obserwować akcje profilaktyczne w swoim rejonie, ponieważ we współpracy z europejskimi funduszami organizowane są badania mammograficzne już dla kobiet w wieku 40-49 oraz 70-75. W takim przypadku konieczne są skierowania lekarskie.

Wdrożone leczenie przebiega zwykle na wielu płaszczyznach. Jest to tak zwane leczenie skojarzone. Łączy w sobie hormonoterapię, radioterapię, chemioterapię oraz leczenie chirurgiczne. W zależności od stopnia położenia i wielkości guza, konieczne może być jego usunięcie. W określonych przypadkach, gdy zmiany są już bardzo zaawansowane i rozległe stosuje się mastektomię. Po zabiegach chirurgicznych stosowana jest radio i/lub chemioterapia. Dobór metod leczenia zależny jest od stopnia złośliwości nowotworu, etapu choroby oraz wieku pacjentki. 

Im wcześniejsze rozpoznanie choroby, tym lepsze rokowania i większa szansa na wyzdrowienie. Badania kontrolne są bezbolesne, a badania są systematycznie organizowane.

MK

PODOBNE ARTYKUŁY
- REKLAMA -

POPULARNE