- REKLAMA -

- REKLAMA -

TWOJE ŹRÓDŁO ZDROWYCH WIADOMOŚCI I INFORMACJI MEDYCZNYCH

Choroby reumatyczne

Powodują powstawanie bólu oraz są przyczyną problemów z poruszaniem się. Ograniczona samodzielność oraz problemy związane z wykonywaniem prostych czynności – to największe zagrożenia, z którymi wiążą się choroby reumatyczne. Co warto o nich wiedzieć?

Choroby reumatyczne stanowią dość szeroką grupę chorób, które łączy jedno – narastające problemy z poruszaniem się. Do tej pory wyodrębniono około stu schorzeń o podłożu reumatycznym. Chorobom takim towarzyszyć może wiele dolegliwości, które są również przyczyną bólu. Obrzęki, stany zapalne, problemy związane z uszkodzeniem stawów oraz tkanki łącznej – lista problemów jest długa. Choroby te łączy fakt, iż większość z nich ma charakter chorób przewlekłych. Leczenie może wprawdzie przynieść znaczną poprawę, nie zawsze jednak jest w stanie doprowadzić do całkowitego pozbycia się problemów. Z tego też względu w przypadku chorób reumatycznych niezwykle ważna staje się zastosowanie odpowiedniej profilaktyki.

Jakie choroby reumatyczne występują najczęściej?

Wśród licznych chorób o podłożu reumatycznym dość często pojawia się choroba zwyrodnieniowa stawów. Jej pierwszymi sygnałami są lekkie obrzęki, którym towarzyszy mrowienie. Z czasem problemy nasilają się, a wymienionym problemom zaczyna towarzyszyć coraz silniejszy ból. Choroba ta prowadzi do degeneracji stawów, a na jej pojawienie się najmocniej narażone są osoby po 45 roku życia. Główną przyczyną pojawienia się tej choroby jest zużywanie się chrząstki stawowej, która ma chronić stawy i zabezpieczać kości przed ocieraniem się o siebie. Wiadomo też, że choroba zwyrodnieniowa stawów najczęściej atakuje te stawy, które są najmocniej obciążone. Najwięcej problemów sprawiają zatem kolana, biodra oraz kręgosłup. Druga choroba, która jest bardzo uciążliwym i częstym zjawiskiem, to reumatoidalne zapalenie stawów. Jest to choroba o charakterze autoimmunologicznym, a za pojawiające się problemy ze stawami odpowiada tu źle funkcjonujący układ odpornościowy. To on atakuje stawy i chrząstkę stawową, traktując je jako potencjalne zagrożenie dla organizmu. Efektem jest silny ból, problemy z poruszaniem się oraz rozwój stanu zapalnego, z którym współczesna medycyna nie jest jeszcze w stanie całkowicie sobie poradzić.

Jakie leczenie można wykorzystać w walce z chorobami o podłożu reumatycznym?

Leczenie chorób o podłożu reumatycznym przybiera różnorakie formy. Zazwyczaj jest to kombinacja kilku różnych terapii. Ćwiczenia oraz leki, fizykoterapia oraz odpowiednia ilość wypoczynku – oto podstawa w walce z chorobami reumatycznymi. Współczesna medycyna robi coraz większe postępy,  dlatego również sposobów na łagodzenie dolegliwości związanych z reumatyzmem pojawia się coraz więcej. Najnowsze leki pozyskuje się z kwasu hialuronowego, a więc jednego z najważniejszych składników chrząstki stawowej. Wstrzykiwane do kolana mogą pomóc w uśmierzeniu bólu na dłuższy okres czasu. W leczeniu ważne miejsce zajmują także tradycyjne środki przeciwbólowe oraz leki przeciwzapalne. Choć mogą one pomóc w walce z bolącymi stawami, przy ich stosowaniu niezbędne staje się zachowanie ostrożności. Nadmiar takich leków może stać się przyczyną problemów z wrzodami. Im starszy pacjent – tym większe ryzyko takich komplikacji. W walce o zdrowe stawy pomocne są też te leki, dzięki którym można spowolnić proces ich degeneracji. W niektórych przypadkach można dokonać pomocnego zabiegu, jakim jest przeszczep komórek chrzęstnych. W przypadkach, gdy ból jest wyjątkowo silny, przeprowadza się operacje polegające m. in. na zastąpieniu chorego stawu sztucznym.

MK

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
PODOBNE ARTYKUŁY
- REKLAMA -

POPULARNE