- REKLAMA -

- REKLAMA -

TWOJE ŹRÓDŁO ZDROWYCH WIADOMOŚCI I INFORMACJI MEDYCZNYCH

Strona głównaSpecjalizacjaokulistykaCo mają wspólnego szynka i okulary?

Co mają wspólnego szynka i okulary?

Większość osób z niewiadomej przyczyny uważa, że „szkła” w okularach to szkła. I wszystkie są jednakowe. Co najwyżej jedne mocniejsze, a inne słabsze. 30 lat temu można było tak myśleć. Nie było wyboru i jeśli ktoś potrzebował okularów to nikt mu o niczym decydować nie pozwalał.

Czasy się zmieniły. Tak jak szynka w mięsnym jest w kilkudziesięciu rodzajach, tak „szkieł” u optyka jest kilkadziesiąt rozmaitych do wyboru. O ile jednak wybór szynki to decyzja na śniadanie, czy kolację, to wybór „szkieł” to decyzja dotycząca naszego zdrowia i to przez okres znacznie dłuższy niż czas użytkowania okularów. Dlatego bardzo ważne jest przy zakupie okularów, by baczną uwagę zwrócić przede wszystkim jakie „szkła” mamy w nich mieć zamontowane.

I tak jak w każdej innej dziedzinie życia wszystko się zmienia, tak samo w optyce okularowej technologia cały czas idzie do przodu. Tak jak kiedyś szczytem marzeń motoryzacyjnych był „maluch”, a dzisiaj niewielu chciałoby nim jeździć, tak kiedyś były „szkła”, a dzisiaj są „soczewki okularowe”.

Soczewki okularowe produkuje na świecie wielu producentów. Jak zawsze – jedni są lepsi, inni gorsi. Jedni produkują nowoczesne soczewki okularowe, zapewniające doskonałe widzenie, a inni próbują zrobić coś do nich podobnego.

Na czym polega różnica? Upraszczając sprawę – na dwóch rzeczach. Po pierwsze, na materiale, z którego soczewka okularowa jest wykonana. Im czystszy i bardziej przezroczysty tym lepiej. Wbrew pozorom różnice są ogromne. Jeśli ktoś chciałby przekonać się naocznie – zapraszam do mojego zakładu optycznego.

Po drugie, na konstrukcji. Konstrukcja soczewki okularowej to najdroższy jej element. Budowa soczewki okularowej decyduje o wszystkim. Od mocy, przez szerokość pola widzenia, po wygodę i komfort użytkowania. A to z kolei przekłada się na samopoczucie osoby używającej okulary.

Dodatkiem są do tego powłoki uszlachetniające soczewki okularowe jak np. antyrefleks. Warto przy tym pamiętać, że antyrefleksy też się od siebie różnią. Od takich które wręcz szkodzą, do tych które ułatwiają życie.

Dlatego zapraszam do optyka na Grottgera po porządne soczewki okularowe. 

Tomasz Socha

SOCHA OPTICS 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
PODOBNE ARTYKUŁY
- REKLAMA -

POPULARNE