- REKLAMA -

- REKLAMA -

TWOJE ŹRÓDŁO ZDROWYCH WIADOMOŚCI I INFORMACJI MEDYCZNYCH

Strona głównaZdrowiesportPrzekonaj się do biegania

Przekonaj się do biegania

Aktywność fizyczna odgrywa istotną rolę w naszym życiu – osoby aktywne cieszą się lepszym zdrowiem i kondycją. Jedną z bardziej popularnych i naturalnych form ruchu jest bieganie. Osoby regularnie uprawiające jogging są w dobrej formie i zwykle nie mają problemu z utrzymaniem stałej masy ciała. Regularne bieganie przynosi wiele korzyści i jest dostępne dla każdego.

Jeżeli chcesz poprawić kondycję, zgubić zbędne kilogramy, wzmocnić mięśnie, wymodelować sylwetkę i poprawić samopoczucie – to bieganie jest właśnie dla Ciebie. Bieganie jest jedną z najbardziej efektywnych metod spalania zbędnych kalorii oraz najszybciej przynosi widoczne efekty. Po miesiącu regularnego biegania poprawia się nasza kondycja oraz wzrasta wydolność naszego organizmu.

Oprócz efektów widocznych w postaci zrzuconych kilogramów, dzięki bieganiu zachodzą także zmiany w psychice. Aktywność fizyczna podnosi poziom endorfin, zwanych popularnie hormonami szczęścia. Organizm jest bardziej dotleniony, a my zrelaksowani i odprężeni. Bieganie jest sportem dla każdego. Przy braku przeciwwskazań lekarskich, przygodę z bieganiem można rozpocząć w każdym wieku. Dodatkową zaletą jest fakt, że do tego rodzaju aktywności fizycznej nie potrzebujemy drogiego sprzętu.

Aby zacząć, wystarczą wygodne sportowe buty, chęci oraz teren, w którym zaczniemy naszą przygodę z bieganiem. Wybierając miejsce w którym będziemy trenować zwróćmy uwagę czy jest ono bezpieczne oraz czy powietrze nie jest zbyt mocno zanieczyszczone. Najlepszym otoczeniem do biegania jest las lub park. Dobrze sprawdzą się także miejsca o małym natężeniu ruchu np. boczne uliczki. W zależności od rodzaju podłoża po którym planujemy biegać, należy dobrać odpowiednie obuwie. Kwestia doboru odpowiednich butów do biegania jest kluczowa. Warto zainwestować w ten rodzaj garderoby, pozwoli to w przyszłości zapobiegać kontuzjom i przeciążeniom stawów.

Zaczynając jogging musimy wziąć pod uwagę naszą kondycję oraz możliwości naszego organizmu. Jeżeli do tej pory prowadziliśmy mało aktywny tryb życia nie porywajmy się na zbyt długie dystanse. Na początku powinniśmy wyznaczać sobie krótkie trasy, które chcemy pokonać oraz przeplatać bieg marszem. Marszobiegi są idealne dla początkujących biegaczy. Pozwalają wyrobić kondycję i przystosować ciało do dłuższych biegów. Nasza kondycja stopniowo będzie ulegała poprawie. Wydłuży się również dystans, który będziemy w stanie przebiec.

Układając plan treningowy, na początku dobrze przeznaczyć na bieganie 3-4 dni w tygodniu. Należy pamiętać, aby zawsze zostawić przynajmniej jeden dzień na odpoczynek i regenerację organizmu. Pierwsze przebyte dystanse nie powinny być zbyt długie. Rozsądne jest zacząć bieganie od 15 minut marszobiegu. Po tygodniu można stopniowo wydłużać czas, dodając 5 minut do  treningu oraz zwiększać czas biegu, skracając jednocześnie czas marszu.

Jeśli każdego tygodnia wydłużymy czas treningów o 5 minut, zwiększając jednocześnie dystans, który pokonujemy, po kilku tygodniach dojdziemy do 60 minut ciągłego biegu. Podczas treningów należy brać pod uwagę własne możliwości i nie forsować się za bardzo. Tempo biegu nie może być zbyt szybkie i nie powinno powodować większej zadyszki. Kluczem do sukcesu i poprawy formy są regularne treningi.

W miarę upływu czasu, przy regularnym bieganiu nasza kondycja fizyczna znacznie się poprawi – będziemy mogli bez nadmiernego wysiłku biegać dalej i szybciej. Zbyt szybkie tempo narzucone na początku biegania sprawi, że poczujemy, się zmęczeni i wyczerpani co może, wpłynąć demobilizująco i spowodować, że zbyt stracimy motywacje i szybko zrezygnujemy z treningów.

Wysiłek fizyczny jest, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a bieganie jest naturalną formą ruchu, która przychodzi bez zbędnego wysiłku. Regularne bieganie przynosi nieocenione korzyści fizyczne i psychiczne.  Jeżeli chcesz wpłynąć na długość i jakość swojego życia – zacznij biegać. 

MK

PODOBNE ARTYKUŁY
- REKLAMA -

POPULARNE